Kubki ceramiczne BEL
Kubek ceramiczny to najczęściej używane naczynie w wielu domach. Poranna kawa, herbata, kompot czy zupa krem idealnie pasują do kubka z ceramiki. Najlepiej jak jest to kubek z Bolesławca. Bardzo często kubek ceramiczny jest doskonałą pamiątką z wakacji na cudownym Dolnym Śląsku, często wręczany jako prezent. Czym się te naczynia wyróżniają? Po prostu są jedyne w swoim rodzaju. Stosowane wzory, inspiracje i jakość ceramiki nadają wyrobom z Bolesławca światową klasę. Poprzez fakt, że są malowane ręcznie, każdy kubek jest unikatowym dziełem artystki, która nadaje mu indywidualny charakter. Kubki ceramiczne mają swoją duszę. Mogą przywoływać wspomnienia, sytuacje czy osoby. Czasami chwila zadumy z kubkiem w dłoni, da nam spojrzeć na problemy w inny sposób. Kubki ceramiczne z Bolesławca, często stają się przedmiotami kolekcjonerskimi, które są ozdobą niejednego domu. Mimo upływu lat charakterystyczne zestawienie kolorów, wzory i technika produkcji ciągle są modne i poszukiwane na całym świecie.Kubek BEL A38
Kubki ceramiczne, podobnie jak inne wyroby z tego materiału mają różne kształty, rozmiary, zdobienia. Jednym z popularniejszych z bolesławieckiej manufaktury Andy jest model BEL A38. Ten kubek to przedstawiciel kubków średnich, o pojemności 360 ml, obwodzie 8,6 cm i wysokości 10,8 cm. Te parametry czynią go naczyniem poręcznym i wygodnym, jednocześnie dość pojemnym, aby zapewnić nam odpowiednią ilość napoju, bez konieczności dolewki. Wszystkie kubki modelu BEL A38 mają wygodne uszko, które bez kłopotu pomoże unieść gorący kubek, jednocześnie może spełniać funkcję zaczepu na sznureczek od herbaty ekspresowej.
Wykonanie
Tradycje garncarskie w Bolesławcu sięgają XIV wieku. Tę tradycję i miłość do wykonywanej pracy widać w kubkach ceramicznych BEL A38. Odpowiednia receptura, sposób wypalania, szkliwienia czynią te kubki wspaniałymi elementami wyposażenia każdej kuchni i jadalni. To solidne naczynia odporne na wysokie i niskie temperatury, nadające się do mycia w zmywarkach czy podgrzewania w mikrofalówkach. W razie potrzeby kubek można schłodzić czy wręcz zamrozić w domowej lodówce.
Wzory
Przyglądając się wzorom na kubkach, można pokusić się o poszukiwanie inspiracji artystów, którzy je zdobili. Bo czego tam nie ma? Charakterystyczny biało-kobaltowy zestaw barw. Kwiaty jakby dopiero co, zerwane z łąki, elementy geometryczne ułożone w powtarzające się szlaczki, rośliny jakby od niechcenia ułożone na powierzchni. Jedne ornamenty jakby delikatne, ledwo zaznaczone, inne bogate, zapełniające każde wolne miejsce. Można doszukać się elementów impresjonizmu i sztuki ludowej, modernizmu i nowoczesności. Znajdziemy także kubki zdobione elementami okazjonalnymi jak na przykład na halloween czy na czas zimowego wypoczynku. Można powiedzieć, że ten model kubka zasłużył na stempel jakości Kubek Ceramiczny Bolesławiec.
Bez wątpienia ceramika z Bolesławca, może być wspaniałym przedmiotem w domu. Jakość i niepowtarzalny wygląd to zasługa gliny, której złoża znajdują się w rejonie dorzecza Kwisy i Bobru. To dzięki niej wyroby kamionkowe z tego regionu uzyskują unikatowy wygląd. Lekko brązowy połysk to element kubka, który powstaje dzięki zastosowaniu szkliwa ziemnego. Występującego tylko w regionie Bolesławca. Wyjątkowość procesu produkcji, wspaniałe zdobienie i unikalność surowca to elementy, które czynią z bolesławieckich wyrobów przedmioty, które są chętnie wykorzystywane w wielu domach w kraju i na świecie. Kubki i inne wyroby ceramiczne to przedmioty użytkowe i artystyczne jednocześnie. Doskonale odgrywają swoją rolę podczas codziennych spotkań przy stole i w czasie uroczystości o większej randze. Poprzez swój wygląd podkreślają i uwypuklają walory potraw, które są w nich serwowane. Wszak jak mówi powiedzenie je się oczami. W tym wypadku ceramika z Bolesławca spełnia swoje zadanie, niosąc dobre potrawy i napoje na stoły nie tylko naszych domów, ale i wielu hoteli, restauracji czy miejsc prestiżowych. Warto mieć u siebie choć jeden kubek. Odrobina luksusu nikomu nie zaszkodzi.