Kubki ceramiczne z tacką
Oryginalne wzornictwo, tradycyjna metoda wytwarzania, wyjątkowy materiał - cechy te sprawiają, iż ceramika z Bolesławca jest znana nie tylko w naszym kraju, ale również poza jego granicami. Naczynia pochodzące z dolnego Śląska, łączą tradycyjne sposoby wytwarzania, niemniej jednak zauważalne są różnice między wyrobami z różnorodnych zakładów. Jednym spośród produktów, są kubki ceramiczne Bolesławiec, które postaramy się poniżej opisać.Kubki ceramiczne i nie tylko - krótka historia ceramiki bolesławieckiej
Okazuje się, iż już w roku 1380, w Bolesławcu była wytwarzana ceramika. Badania, które zostały przeprowadzone w roku 2007 na ulicy Piaskowej, zakończyły się odnalezieniem naczyń aż sprzed 500 lat.
W wieku XVI w Bolesławcu, doszło do powstania cechu garncarskiego - jego symbolem stali się Adam oraz Ewa. Członkowie, którzy do niego należeli, dbali o rozwój i dobro całej grupy. Na przestrzeni wielu lat, tworzono z ceramiki głównie różne naczynia, jak chociażby cedzaki czy nocniki i termofory. Produkowano także elementy nietypowe, a pośród nich doskonale znane są: gliniane monety, poidła dla ptaków wyglądem przypominające gołębniki czy też butelki do likierów o kształcie obronnej wieży.
Jednym spośród najważniejszych wykładowców w Zawodowej Szkole Ceramicznej, był Kurth Randhahn, który równocześnie sprawował pieczę nad garncarnią - jej produkty wyróżniały się ciekawym wzornictwem, elegancją, jak i najwyższą jakością. Prace tego mężczyzny, mogły pochwalić się uznaniem wśród krytyków, którzy przyznawali mu liczne nagrody, np. srebrny medal podczas Światowej Wystawy w Saint Louis w USA w roku 1904. Garncarnia tego artysty, trudniła się wyrobem ceramiki w latach 1899-1906, a dostępne w niej wyroby, posiadały nierzadko ozdoby wykonane wynalezionym przez Kurtha Randhahna sposobem, czyli alabastrowym szkliwem.
Jedyne w swoim rodzaju kolory i wzory Bolesławca
Obecnie w ofercie z Bolesławca, znaleźć można ponad 20 rodzajów produktów i 5 typów wzorów tworzących dekoracje: artystyczne ekskluzywne, artystyczne, unikatowe, o podwyższonym standardzie i klasyczne. Jeśli chodzi o klasykę, znaleźć można ceramikę w najbardziej tradycyjnych, opartej na trzech barwach kolorystyce: zielonej, brązowej i kobaltowej. Wzory mogą być proste kwiatowe albo geometryczne.
Kubek ceramiczny z tacką z Bolesławca
Piękne zgrabne kubeczki w kształcie baryłek i z artystycznymi wzorami, potrafią na pewno przyciągać uwagę. Tym bardziej, jeśli do kompletu zawierają równie pięknie zdobioną tackę. Kubeczki wykonywane są i malowane ręcznie. To przykład ceramiki z Bolesławca, która odznacza się trwałością i wysoką jakością. Ceramiczne kubeczki z tacką, są idealne do podawania mleka, kakao, herbaty, kawy i innych zimnych bądź gorących napojów. Mogą być doskonałym upominkiem dla bliskich.
Zgrabne prostokątne tacki z pięknymi wzorami, cieszą oko koneserów. Tacki te, są ręcznie zdobione, zaś następnie wypalane w piecu w zgodzie z tradycjami ceramiki wykonywanej w Bolesławcu.
Kubek ceramiczny z tacką - dlaczego warto?
Są to przede wszystkim produkty unikatowe, oraz ręcznie wykonywane. Farby używane do ich zdobienia, mają całkowicie naturalne pochodzenie. Produkty te dopuszczone są do kontaktu z żywnością. Przystosowane do używania w zmywarkach, mikrofalówkach czy piekarnikach. Biorąc pod uwagę, ręczne metody wytwarzania, wystąpić mogą pewne odstępstwa w zakresie wzoru zdobienia i kształtu naczynia między wybranymi sztukami w ramach całej ich serii.
Bolesławiecki kubek z tacką, jest doskonałym pomysłem na piękny i praktyczny upominek. Bogate wzornictwo, pozwala na dobranie egzemplarza z myślą o konkretnej osobie. Kubki, które pochodzą z zakładów ceramiki bolesławieckiej, wykonywane są z glinki ceramicznej, dzięki czemu mogą długo utrzymywać temperaturę wlanego do nich napoju.
Warto odkryć przyjemność, jaka związana jest z codziennym użytkowaniem ręcznej zdobionej ceramiki z Bolesławca i zebrać swoją własną kolekcję, która będzie ozdobą kuchni czy salonu.