Miska salaterka jajko mała
Naczynia zaliczane do bolesławieckiej ceramiki, są prawdziwym klasykiem o ponadczasowym stylu, który doceniany jest w wielu zakątkach świata. Odznaczające się wzornictwo w granatowo-białym kolorze, kojarzone jest z polską wspaniałą ludową sztuką i stanowi wyraz wysokiej jakości oraz trwałości. Ręcznie wykonywane przedmioty, takie jak salaterka na jajko bolesławiec cieszą się niesłabnącą popularnością, zdobywając ciągle nowych zwolenników, nie tylko na terenie naszego kraju, ale również i poza jego granicami.Historia ceramiki z Bolesławca
Bolesławiec to niewielkie miasteczko zlokalizowane na Dolnym Śląsku, a zatem w obszarze, na którym uwidocznione są wpływy polskie, niemieckie oraz czeskie. Produkty określane obecnie mianem bolesławieckiej ceramiki, produkowane są począwszy od XIV wieku. Wyroby te w bardzo krótkim czasie zaczęły być rozpoznawane na terenie całej Europy. Do XVIII wieku naczynia ceramiczne powstające na terenie wymienionego miasta, miały kulisty kształt, zaś zdobione były poprzecznymi albo skośnymi pasami. Tego typu metoda malowania zwana była żeberkowaniem. W kolejnych latach, doszło do pojawienia się następnych sposobów na poczet zdobienia ceramiki. W drugiej połowie wieku XIX podczas wytwarzania przepięknych naczyń, rozpoczęto użytkowanie glinki białej. Pierwszy raz skorzystano także z techniki stempelkowej, za sprawą której możliwe stało się ozdabianie produktów kropkami, pawimi oczkami czy też secesyjnymi motywami.
Salaterka na jajko Bolesławiec- charakterystyka
Salaterka na jajko ceramiczna, jest naczyniem służącym celem serwowania oraz przygotowania sałatek, sałat, jak i różnorodnych warzywnych kompozycji. Bez przeszkód możemy w niej podawać pierogi domowe, okraszone cebulką zrobiona na tłuszczu, potrawy wielkanocne, zupę, czy też surówkę zrobioną z kapusty kiszonej.
Salaterka na jajko z rodzimej manufaktury, robiona jest z wysoką dbałością o wszelkie szczegóły (ręczne nakładanie stempelków i malowane z pasją kwiatowe dekoracje, to prawdziwe dzieło sztuki, które od lat wytwarzane jest w fabryce bolesławieckiej).
Salaterka na jajko - jak powstaje?
Wszelkie ceramiczne salaterki, wytwarzane są ręcznie, wyłącznie z mieszanek naturalnych glin. Po etapie wypalania, nabierają one kremowej barwy. Istnieją dwa sposoby na produkowanie tego typu naczyń. Pierwsza z nich, oparta będzie na odlewaniu wybranego kształtu z masy z użyciem specjalistycznych gipsowych form. Drugim sposobem, jest ręczne formowanie naczyń z pomocą toczków. Po uzyskaniu pożądanego kształtu, naczynie oczyszczane jest z nadmiernych ilości masy i uzupełniane dodatkowymi elementami. W fazie następnej, przeprowadzane jest suszenie ceramiki. Ostatni etap, to wstępne wypalanie produktu oraz jego zdobienie. Celem malowania takich naczyń, używane są szkliwiowe farby, przede wszystkim o barwie kobaltowej. Po zrobieniu zdobień, wyroby zanurza się w szkliwie, a później na paręnaście godzin wkłada się do temperatury o wartości minimum 1200 stopni Celsjusza.
Gdzie się sprawdzi?
Różnorodnych rozmiarów miseczki i miski zrobione z ceramiki, kamionkowe, zdobione ręcznie bez wątpienia przydatne będą w każdy domostwie. Miski są naczyniami użytkowanymi w czasie istotnych rodzinnych uroczystości, jak i świąt, dlatego winny być one eleganckie i dostojnie się prezentować, a ceramika produkowana w Bolesławcu na pewno posiada wszelkie wymienione tutaj cechy. Zupa rybna podana w misce ceramicznej w czasie Świąt, będzie się prezentować wręcz uroczo w eleganckim naczyniu, które stworzono z dużym zaangażowaniem w zdobieniu. Wszelkie znajdujące się w sprzedaży miski z Bolesławca w bardzo nowoczesnym kształcie i w różnych kolorach, wpiszą się na pewno w designerskie aranżacje i wnętrza. Solidnie wykonane, malowane ręcznie i ekskluzywne naczynia oferowane przez fabrykę z Bolesławca, z pewnością znajdą swoich zwolenników. Poza walorami estetycznymi i użytkowymi, tego typu ceramika, jest także elementem wielu kolekcji znajdujących się w naszych domach, która często zyskuje po pewnym czasie na wartości.